Tüm Kategoriler
  Filters
  Dil Seçenekleri
  Arama

  Oto Cam Filmi ve Çeşitleri

  Oto Cam Filmi ve Çeşitleri

  Oto cam filmi araç camları üzerine yapılan ve araç camları üzerinde koruma sağlayan etkili bir üründür. Araç sahipleri için araçlarında bazı değişimler yapmak, her zaman keyif verici olmuştur. Oto cam filmleri de araçlar üzerinde hem koruma hem de görsel olarak daha güzel bir sonuç elde edilmesi için tercih edilir. Son derece etkili ve aynı zamanda faydalı bir uygulamadır. Cam film kaplaması genel olarak araçlarda güzel görünür ancak belirli kurallar dahilinde bu kaplamanın uygulanması gerekir.

  Oto Cam Filmi Nedir?

  Oto cam filmi nedir ve araçlarda kullanımı neden önemlidir sizlere bilgi vermek istiyoruz. Oto cam filmi, araçların camları üzerine kaplanan ve farklı renk katmanları yer alan bir tür koruma ürünüdür. Kullanımı belirli kurallar dahilinde olduğunda ancak yasal olabilir. Araç sürücülerinin, araçlarında bu cam filmi kullanması için mutlaka yasalara uygun şekilde kullanım sağlaması gerekir. Hatalı cam filmi kullanımlarında çok ciddi cezalar söz konusu olabilir. Ayrıca böyle bir durumda, araç sürücülerinin cam filmlerini sökmesi gerekir.

  Oto Cam Filmi Numaraları

  Oto cam film kendi içinde farklı numaralarda yer alır. Farklı numaraların olması, araç sürücülerine farklı görüş açıları olmasıdır. Buna göre cam film numaraları ve özellikleri şöyledir;

  • 1 Numara: Sürücü görüşünü etkilemeyen ve %85 ışık geçirgenliğine sahip olan bir cam filmdir. Sıklıkla arka camlarda tercih edilir.
  • 2 Numara: Sürücünün görüşünü etkileme ve herhangi bir sorun da teşkil etmez. %70 ışık geçirgenliğine sahiptir.
  • 3 Numara: %55 ışık geçirgenliği vardır ve kısmen sürçünün görüşünü engeller. Kullanımı pek uygun değildir.
  • 4 Numara: %40 ışık geçirgenliği vardır ve sürücülerin görüşünü büyük oranda etkiler.

  Araç Cam Filmi Kullanmanın Avantajları

  Araç cam filmi kullanmanın araç sürücülerine sağladığı pek çok avantaj vardır. Birçok kişi sadece görsel olarak etkileyici olduğunu düşünse de aslında cam filmlerin bundan çok daha fazla etkisi vardır.

  Araçlarda cam film kullanmanın sağladığı en önemli avantajlar;

  • Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından hem aracınız hem de sizleri korur. Özellikle yaz aylarında, sıcak havalar için çok önemlidir.
  • Aracınızda daha fazla mahremiyet elde edebilirsiniz.
  • Araç içinde daha az klima kullanımı gereksinimi doğar. Cam film sayesinde araç içi daha az ısınır ve bu da çoğu zaman klima açmanıza bile gerek olmamasını sağlar.
  • Dışarıdan gelen güneş ışınlarının engellenmesi ile birlikte araç iç donanımları da korunur. Aracınızın döşemesi vesaire korunduğu için daha dayanıklı ve uzun ömürlü olur.
  • Cam film, araçlarda sıklıkla karşılaşılan cam patlamasını da engeller. Araç camına gelen güneş ışınları ve diğer sebeplerden kaynaklı olan cam patlamalarını büyük oranda engeller.

  Cam filmi oto için genel olarak avantajlıdır ve kullanılması araç sahiplerine fayda sağlar. Bu yüzden kaliteli ve uygun bir cam film tercih edilerek, araçlarda mutlaka kullanımı sağlanmalıdır.

  Araba Cam Filmi

  Araba cam filmi araçların camları üzerinde yapılan bir tür kaplama filmdir. Bu kaplama film sayesinde araç ve araç sürücüleri özellikle güneş ışınlarından korunur. Bu filmler ayrıca aracın görsel olarak da daha iyi görünmesini sağlar. Cam filmi araba üzerinde uygulamadan önce mutlaka yasal sürecin bilinmesi ve takip edilmesi gerekir. Yasal olarak uygunluğa göre, cam filmin araca uygulanması tavsiye edilir.

  Oto Cam Filmi Fiyatları

  Araçlar için kullanımı son derece avantajlı ve etkili olan cam filmlerin fiyatları birçok etmene göre değişir. Öncelikle cam filmin kaç numara olduğu önemli bir detaydır. Cam filmlerin numarası artıkça fiyatı da ona göre yükselmektedir. Numara seçiminde mutlaka yasallık konusuna dikkat edilmesi gerekir. 3 ve 4 numara cam filmler, araçlarda yasal olarak sakıncalı bulunur. Bu yüzden de bu cam filmlerin ceza almasına ve sökülmesine neden olur. Oto cam filmi fiyatları ayrıca ürünün kalitesine göre de değişir. Yani ne kadar kaliteli ve iyi bir ürün tercih edilirse hem o kadar etkili bir sonuç elde edilir hem de ürünün ücreti o kadar yüksek olur. Fiyat konusunda daha detaylı bilgi almak için üretici ve satıcı firmalarla görüşme sağlayabilirsiniz.

  Oto Cam Filmi Yasak Mı?

  Ülkemizde 26 Ekim 2016 tarihli 29869 sayılı resmi gazete de yayınlanan "ARAÇLARIN İMAL, TADİL VE MONTAJI HAKKINDA YÖNETMELİK" başlığı adındaki yönetmeliğin 14. Maddesinde ve eklerinde cam filmi ile ilgili düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme de cam filminin olması gereken standartları ve uygulama şekli belirlenmiştir. Daha sonrasında 27 Ekim 2017 tarihli 30217 sayılı resmi gazete de bu yönetmeliğin bazı maddeleri kaldırılmıştır. Cam filmi standartlara uygun olarak kullanıma serbest hale getirilmiştir

  Kaynaklar;

  6 Ekim 2016 tarihli 29869 sayılı resmi gazete

  27 Ekim 2017 tarihli 30217 sayılı resmi gazete

  WhatsApp
  WhatsApp
  WhatsApp